FŐOLDAL

  FRISSÍTÉSEK

 A GUINNESS-REKORD

 CELEBRATION EUROPE

  HÁTTÉRKÉPEK
  POSZTEREK
  BORÍTÓTERVEK
  DOKUMENTUMOK
  LETÖLTÉSEK
  VENDÉGKÖNYV
  FÓRUM
  INFORMÁCIÓK



 

SAGAPOSZTER: A világ legnagyobb lego-mozaikja

 

2010 augusztusában keresett meg Louise Brown, a Dorling Kindersley kiadó marketingigazgatója azzal, hogy a kiadó egy Guinness-rekordkísérletre készül a LEGO-val közösen: a világ legnagyobb Lego-mozaikját akarják elkészíteni. Mivel a rendezvény apropóját egy új, Star Wars-témájú kiadvány megjelenése adta, magától értetődően egy Star Wars-képet szerettek volna a rekordkísérlet alapanyagául. Louise azért keresett meg, mert a szervezők választása a sagaposzteremre esett.

gy ilyen felvetésre nem mondhattam nemet: megkezdődtek az előkészületek, melyek között a legfontosabb a poszter Lego-mozaikba való átalakítása volt. Az eredeti kép 4000*2545 pixeles, azaz több, mint 10 millió képpontból áll, és kb. 16 millió színt tartalmaz. Ehhez képest a Lego-elemek mérete miatt a mozaik felbontása 960*400 Lego-pixel, mindössze 12 színnel. A kép elkészítéséhez 384 ezer Lego-kockát kell felhasználni, ami tekintélyes méretű, közel 100 négyzetméteres végső mozaikot jelent (és óriási munkát), viszont nyilvánvaló, hogy az eredeti poszter felbontását nem tudja elérni. Persze a mozaik nem arra való, hogy valaki egy méterről nézze: a "pixelek" messziről nézve (főleg fotón vagy mozgóképen, a kisebb felbontás miatt) elő tudják idézni a fotorealisztikus illúziót.

Az eredeti poszter alsó része le lett vágva, a viszonylag kevés információ, a nagy feketeség és a sok szöveg miatt, így a IV. rész tróntermi jelenete kimaradt a mozaikból. Az epizódokat a Tatuin bolygóíve alá írt római számokkal jelezték. Rákerült továbbá a képre négy logó: a LEGO és a Dorling Kindersley mint a két szervező logója a bal felső sarokba, a STAR WARS logó a jobb felső sarokba, az én logóm pedig a bal alsóba. (Azért döntöttem úgy, hogy az aláírásom helyett a logóm felirata szerepeljen, mert a viszonylag kis felbontás miatt olvashatatlan lett volna. Persze a kézírásom sokak szerint nagyfelbontásban is olvashatatlan.) Az egész rekordkísérlettel kapcsolatban az egyik legfontosabb dolog számomra az, hogy a képnek át kellett mennie a Lucas Licensing ellenőrzésén, ahol eldöntötték, hogy képviselheti-e a poszterem a Csillagok háborúját. 2007 végén egyszer már felmerült ez a dolog, akkor a Lucasfilm licenszpartnere, az Official Pix akarta forgalmazni a posztert, viszont az engedélyeztetési folyamat valahol elakadt. Most nem ez volt a helyzet: a poszterem hivatalos jóváhagyást kapott, ami tudtommal még nem esett meg rajongói képpel. Annak is nagyon örülök, hogy a kiadó mint licenszpartner hozzáfért a Lucasfilm saját, hivatalos képanyagához, és onnan is választhattak volna alapanyagot, mégis az én rajongói montázsomat választották. További apróság, hogy a mozaik alapja javaslatomra a sagaposzter javított verziója lett, Wickettel, Wedge-dzsel és a bikinis Leiával.

A mozaik kirakásának gyakorlati kérdéseivel az angol Lego-rajongókat tömörítő The Brickish Association tagja foglalkoztak. Ők alakították át a képet, és ők osztották fel 1500 db Lego-panelre (60 oszlop, 25 sor), panelenként 16*16 db 2*2 méretű Lego-elemmel. Mindegyik panelhez nyomtatott sablon készült, rajta a panel számával, a sor-oszlop pozícióval, és a kirakandó 256 elemű mintával. Már ez az 1500 lap is tisztességes méretű kupacot alkotott, viszont ezzel az előkészülettel nagyban megkönnyítették a mozaikot kirakó önkéntesek munkáját.

A rekordkísérlet helyszínéül olyan termet kellett választani, amelynek galériája is van, hogy megfelelő távolságból lehessen nézni a képet, ahol már nem látszik pixelesnek. A választás a Shoreditch Town Hallra esett, amely a Towertől északra található, és igen szép nagyterme van, ahol bőven elfért a tervezett mozaik. A szervezők asztalokat raktak le a terem oldalai mentén, melyekre színek szerint előválogatva kerültek ki a Lego-kockák. Az érkező önkéntesek mindegyike kapott egy zöld Lego-panelt és egy sablont. Az asztaloknál elkészíthette a művet, amit aztán átadott a Brickish Association embereinek, akik elhelyezték az új elemet az elkerített mozaikban. A látogatók általában nem léphettek a mozaik közelébe, távolabbról fotózták a panelek behelyezését. A kirakás október 23-án, szombaton délelőtt 10-kor kezdődött. Az első nap végére a mozaik egyharmada készült el: a legkönnyebb, de egyben legunalmasabb részek, nagyrészt tökfekete panelekkel. (Kicsit sajnálom is azokat, akiknek ilyen panelek jutottak.) Az önkéntesek 99%-ban családok voltak: gyerekek és szüleik készítették a mozaikelemeket, nagy lelkesedéssel.

Én is részt vettem a rekordkísérleten, négy gyönyörű napot töltöttem Londonban. De ha már ott voltam, egyéb programokat is terveztem, főleg múzeum- és publátogatásokat. :) Szombaton érkeztem, és a National Gallery meglátogatása után mentem át a Shoreditch Town Hallba, kicsit később, mint terveztem: mindössze húsz perccel érkeztem az ötórás zárás előtt. Ezt vasárnap helyreigazítottam, akkor az első utam oda vezetett, és kora délutánig figyeltem a készülő képet. Sőt, kedvet kaptam egy-két panel kirakásához is. Elkértem Yoda fejének két paneljét, és ezeket én raktam ki és helyeztem el a mozaikban. Délután a Bunhill Fields temetőbe mentem, ahol William Blake sírja van, majd a Tate Britain következett.

Hétfőn rendkívül nagy volt az érdeklődés, a lépcsőházban kanyarodott az önkéntesek sora. Ekkor forgatott a rendezvényen a brit Channel 4 stábja is - hát persze, mindenki a kész képre volt kíváncsi. :) Az eredetileg 4 órára tervezett befejezésre már akár délben is sor kerülhetett volna, ha a szervezők nem lassítják be az építkezést. A képeken az utolsónak betett panelt láthatjátok, és azt a szerencsés kisfiút, aki elhelyezhette a "zárókövet". A sablonlapra rá volt írva, hogy "THE LAST ONE!!!". Mint azt a starwars.hu közvetítésében láthattátok, kora délután készült el a mozaik, ekkor készültek el a sajtófotók is:

 

Ez a kép még az utolsó simításokat mutatja:

Természetesen rólam is készült fotó a mozaik mellett:

A kész mozaik részletei:

Hétfő délben érkeztek meg azok a független ellenőrök, akik hitelesítették a rekord elkészültét és a kész mozaik méreteit. Lézeres távolságmérővel és hagyományos mérőszalaggal is többször ellenőrizték a képet. A mozaik végső, hivatalos mérete: 15,34 méter széles és 6,385 méter magas, ami közel 98 négyzetméteres területet jelent. A korábbi rekord 80,48 négyzetméter volt. A Guinness a közeljövőben fogja kiállítani a rekord hivatalos elismerését tanúsító oklevelet; remélem, a következő könyvbe is bekerül majd (a sok rekord miatt az utóbbi években a Rekordok könyve már csak az aktuális rekordok egy részét tartalmazza, a szerkesztőknek válogatniuk kell).

Végül eljött az ideje a sagaposzter-mozaik lebontásának, a paneleket ugyanis egy gyermeksegélyező szervezet kapta meg ajándékba. A paneleket a szervezők bedobozolták, két részlet kivételével. A DK logót a kiadó fogja kiállítani a londoni székházában, egy másik darabot pedig a korábbi rekorder, az ohiói Toy and Plastic Brick Museum kap meg, hogy kiállíthassa (aztán persze valamikor megdönti majd ezt a rekordot is :).