FŐOLDAL
  FRISSÍTÉSEK
  HÁTTÉRKÉPEK
  POSZTEREK

  BORÍTÓTERVEK

 SAGA EDITION DVD-DÍSZDOBOZ

 MAGYAR NYELVŰ RÉGI DVD-BORÍTÓK

 ANGOL NYELVŰ RÉGI DVD-BORÍTÓK

 JAVÍTOTT EREDETI DVD- BORÍTÓK

  DOKUMENTUMOK
  LETÖLTÉSEK
  VENDÉGKÖNYV
  FÓRUM
  INFORMÁCIÓK



 

   

 

 

 

2006 végén elérkezettnek láttam az időt arra, hogy megtervezzek egy Star Wars DVD-díszdobozt mind a 6 film számára, lemezborítókkal és korongtervekkel együtt. A projektnek a Star Wars Saga Edition nevet adtam, ez került rá a díszdobozra is. A doboz tervei már elkészültek, az egyes filmek tokjaiba szánt borítótervek viszont még nem.

A díszdoboz két részből áll, mint a trilógia díszdoboza: egy külső és egy belső dobozfélből.

A külső díszdoboz

Ezt a képsort úgy képzeljétek el, mintha körbeforgatnám a díszdobozt. A Mustafar-gömbös rész a belső díszdobozfél gerince, az I-VI-os a külső díszdobozé. (A képekre kattintva azok nagy méretben is megjelennek.)

A belső díszdoboz (kattints a képekre a nagyításhoz)

Magyarázat a doboztervekhez

  Külső díszdoboz

A képek szerintem jól érzékeltetik a különbséget a két trilógia között. Az első három epizód színpompásabb, nagyobb léptékű, komplex, sok karakterből áll, sokoldalú. A 4-5-6. részek egyszerűbbek, dísztelenebbek, kevesebb szereplővel. Az 1-2-3 igazi szépsége nem az űrben mutatkozik meg, hanem a bolygók felszínén, míg a 4-5-6 sava-borsát az űrjelenetek adják. Az első trilógia szereplői távolabb vannak egymástól a képen, hiszen ez a 3 film 13 évet ölel fel. A 4-5-6. részek főszereplői ezzel szemben szoros csoportot alkotnak.

Az első három rész képén a Vader és Obi-Wan között feszülő ellentét van a középpontban. Padmé és Qui-Gon képei mintha végigtekintenének Anakin sorsán az EP3-ig. Kicsit vádlón néznek középre, amolyan "Miért tetted ezt?" kifejezéssel. Obi-Wan zordan néz szembe a helyzettel: "Teszem, amit tennem kell." Vader elfordul Padmétól és Qui-Gontól, és lentről néz fel Obi-Wanra, bekapcsolt vörös karddal. Padmé és Qui-Gon mögött békés kék-zöld háttér van. Obi mögött sárgás naplemente, ami még reményt kelt, de lentebb ez a Mustafar vörösessárgájába fordul, ahol már nincs remény, és csak Sidious röhög az árnyékban. A kék és a vörös fénykard által befogott ív Anakin és Obi-Wan végső szembehelyezkedését illusztálja: Sidious és a párbaj látható ebben a képrészben, ahol egyértelműen a vörös színárnyalatok dominálnak. A kép bal oldalán Padmé körül a Naboo fenti zöldje középtájt a sárga Coruscant-ra vált, ami aztán Mustafar lávamezőjébe torkollik lentebb, Vader magasságában. Qui-Gon és Obi-Wan feje között egy kék-sárgásvörös váltás van, ez is a dolgok szétválására utal. Ami olyan egyszerű és tiszta volt Qui-Gon idején, az később elromlik. Qui-Gon enyhe szellemszerűsége (ez inkább nagyfelbontásban látszik) "régiesíti" a figurát, és utal arra, hogy ő az első Erő-túlélő.
Nekem ez a kép az egyik kedvencem lett, mert ezen a képen a színek mesélnek. Nem csak hangulatot adnak, jelentésük is van.

A 4-5-6 képe egyszerűbb. A háttérben csak két szín van: barnásvörös és kékesfehér. Jók és rosszak egyértelműen elválnak, ezen a képen nincs szükség sokatmondó színátmenetekre. Csak egy kard van, ami zöld, és egy lőfegyver - egész más kor ez. A hangsúly itt az űrjeleneteken van, alul pedig a Tatuin és az Endor látszik: ahol elkezdődik és ahol befejeződik a 4-5-6. rész. A kép egyszerű, semmi túlcicomázás nincs benne. Egyedül Vader esetében vittem bele két apró "trükközést", de az szerintem felismerhetetlen. Egyrészt, ez a kép annak a pillanatnak a képe, amikor az Uralkodó Luke-ra szórt villámai megvilágítják Vader maszkját. Apró utalás, hogy a jó énjét világítják meg, miközben ő maga nagyrészt mégiscsak sötétben van. Másrészt az a csillag nem véletlenül került a maszk bal szemrésze alá: könnycseppként csillog. Ezt a két dolgot szinte lehetetlen észrevenni. És nem is szükséges az észrevételük a kép megértéséhez, sőt, enélkül egyszerűbb, koherensebb és letisztultabb a kép. Tisztábban átjön az üzenete.

A doboz gerincén, a két trilógiakép között a robotok láthatóak: ők alkotják a hidat a két trilógia között. A vízszintes arany vonalak is a hexalógia egységét hivatottak kifejezni, azt, hogy a két epizódhármas elválaszthatatlanul egybetartozik.
 

  Belső díszdoboz

A Star Wars Lucas elmondása szerint Anakin Skywalker története, ezért döntöttem úgy, hogy a nemrég készített Anakin/Vader poszterpárosom lesz a doboz két oldalán. A gerincen a Mustafar látható, benne Darth Vader maszkjával, és a maszk alatt az égett Anakin arcával. Ezzel utalok a III. rész összekötő szerepére, arra, hogy a kör bezárul, és ismét arra, hogy Anakin/Vader a saga központi figurája. Emellett arra is, hogy a Mustafar a kedvenc bolygóm. :)

 

 

Két év telt el azóta, hogy megterveztem a Saga Edition névre hallgató díszdobozt. Ezalatt nagyon sokan kérték, hogy készítsek a dobozról olyan verziót, amelyet kinyomtatva és összehajtogatva bárki megcsinálhatja a saját díszdobozát. Most jött el ez az idő: Mina segítségével hozzájutottam néhány rajzhoz, melyek módosításával elkészítettem a díszdoboz terveit. Két változat is készült. Az első az egyszerűbb, ez csak a külső dobozt tartalmazza, így egyik oldaláról nyitott (az első és a második részt adták ki ilyen nyitott dobozban egyszer). A másik a látványterveken is szereplő kétdobozos kiadás, ahol a belső dobozrészben vannak a lemezek, a külső doboz pedig ennek nyitott oldalát fedi el, pont úgy, ahogy a régi részek díszdobozos verziója esetében. Rátok bízom, hogy melyiket nyomtatjátok ki. A kétdobozos verziónál, ha nagyon vastag kartont használtok, a külső dobozt érdemes megnagyítani 0.2-0.5 százalékkal (egyszerű átméretezéssel).

A tervek PDF fájlokként érhetőek el. Kinyomtatásuk 1:1 méretarányban történjen, a PDF fájlban megadott méretben!

Bár nagy volt a kísértés, de úgy döntöttem, nem változtatok semmit a terveken, leszámítva, hogy a dobozok aljára felkerült a logóm.

Egy kis segítség a hajtogatáshoz: a rajzon lévő mindegyik, pirossal jelölt élt befelé kell hajtani (a lap síkjához képest „lefelé”), kivéve a jobb és bal szélen lévő négy kis fület (kék élek), melyeket a fekete részekre kell ráhajtani. Fent és lent a két-két fekete lap (1-4) a doboz oldalait merevíti. Ezekre hajlanak rá a függőleges, keskeny fekete fülek (5-6, a rajz jobb és bal szélén). Ezeknek a fekete füleknek a kék éllel jelölt kis fülecskéi (7-10) fekszenek rá a doboz felső és az alsó oldalaira. Utoljára legyenek behajtva a rajz tetején és legalján látható fekete fülek (11-12), ezek fedik le a négy kis fehér fülecskét. Így alakul ki a fekete szegélyezés a doboz nyitott oldalán. A doboz meglehetősen öntartó, kevés ragasztást igényel. A fekete szegélyrészt és az oldalmerevítő lapokat (1-4) lehet esetleg érdemes ragasztóval megerősíteni.

Ha elkészítetted a dobozt, kérlek, küldj róla egy fotót a mail (kukac) simonz (pont) co (pont) hu címre, kíváncsi vagyok az eredményekre! Persze azt is megköszönöm, ha jelzitek az esetleges hibákat. Előre is köszönöm, és jó munkát!

 

A LETÖLTHETŐ DOBOZTERVEK (PDF)

 

STAR WARS SAGA EDITION DVD DÍSZDOBOZ:

EGYSZERŰ, EGYRÉSZES VÁLTOZAT

STAR WARS SAGA EDITION DVD DÍSZDOBOZ:

KÉTRÉSZES VÁLTOZAT, KÜLSŐ DOBOZ

STAR WARS SAGA EDITION DVD DÍSZDOBOZ:

KÉTRÉSZES VÁLTOZAT, BELSŐ DOBOZ

A doboztervek megnyitásához Acrobat Reader szükséges. A nyomtatási méret a fájlban megadottal egyezzen meg.

 

 

 

 

SAGA EDITION DVD-DÍSZDOBOZ  |  MAGYAR BORÍTÓK  |  ANGOL BORÍTÓK  |  EREDETI BORÍTÓK